


Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$210.44 • View Prices • By Haier
Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $210.44.
- Share
$210.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Balance Clean Pulsator
- LED Display
- PCM Tub
- Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Balance Clean Pulsator
- LED Display
- PCM Tub
- Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Haier |
| Model | HWM80-310BK |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | PCM |
| Drum Type | Oceanus Wave Drum |
| Weight | 38 kg |
| Height | 90.5 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 54 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Method of Washing | Balance Clean Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | 10 Levels 15 Programs |
Power Features
| Power Required | AC 220V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | No |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM80-310BK 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA70BG4441BY 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro Max vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Apple iPhone 17 Pro Max (1TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Google Pixel 10A (256GB) vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S25Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












