



Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$268.97 • View Prices • By Haier
Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $268.97.
- Share
$268.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mac… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Haier |
| Model | HWM85-H326BK |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Fill Hose, Power Cord, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | PCM |
| Drum Type | Oceanus Wave Drum |
| Weight | 35 kg |
| Height | 97 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 57 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, 15 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Oceanus Wave Drum, Anti Scaling Technology, Soft fall Technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mac… Price History
You can check the price history of Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $25,550. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA40F08H2CTL 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM80-H826S6 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier HWM85-H326BK 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung WA80F08H2B 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Xiaomi 17 Pro Max vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy A26 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













