




LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$601.4 • View Prices • By LG
LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $601.4.
- Share
$601.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 11 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Touch Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 11 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Touch Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | FHD1107SWM |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Turbo Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Touch Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Cold Supply Hose, Spanner, Caps for Covering Transit Bolts, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 73 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Black Tinted Tempered |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 11 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | Cold, 20, 30, 40, 60, 95℃ |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI DD |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Allergy Care, Synthetic, Sports Wear, Delicate, Duvet, Wool, Baby Care, Clean Tub, Speed 14, Wash Plus Dry, Cotton Plus, Turbo Wash 59 |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Download Cycle, Energy Monitoring, Smart Pairing, Remote Start and Cycle Monitor, Tub Clean Coach |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 10 Years Warranty On Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $56,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Plus
Sony Xperia 1 VII (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra

Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (12GB + 256GB+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














