




Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$585 • View Prices • By Samsung
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $585.
- Share
$585
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing … Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WD12FG5B34BB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | 7kg Spin Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Hose Drain, Hose Inlet, clamps & bolts, 1 User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Swirl |
| Weight | 77 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Body Features | Tint Door + Black Deco Door |
Technical
| Capacity | 12 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Digital Inverter Motor |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI EcoBubble, AI Energy Mode |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Active Wear, Air Wash, Baby Care, Bedding, Cloudy Day, Cotton, Colours, Delicates, Drain/Spin, Drum Clean+, E Cotton, Less Microfiber, Mixed Load, Silent Wash, Synthetics, Wool |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Bubble technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive on product, 20 Years on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing … Price History
You can check the price history of Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $55,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WD12FB8B94GB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHD1107SWM 11 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHD1207STB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WD12FB7B34GB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
OnePlus Ace 6 vs Red Magic 11 Pro
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














