



LG FHM1065SDW 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$259.84 • View Prices • By LG
LG FHM1065SDW 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $259.84.
- Share
$259.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 6.5 kg Capacity
- Tumble
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
LG FHM1065SDW 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 6.5 kg Capacity
- Tumble
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | LG |
| Model | FHM1065SDW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Sales Package | 1 Machine Unit, Drain Hose, OT Hose, QRG, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 60 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 44 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 6.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | 10 washing programs: Cotton, Cotton Large, Mix, Easy Care, Baby Care, Sports Wear, Delicate, Wool, Quick 30, Rinse+Spin |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 6 Motion DD, Steam, Smart Diagnosis™ System, Tub Clean, Touch Panel |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 10 Years on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG FHM1065SDW 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHM1065SDW 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $24,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























