



LG FHM1409BDM 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$536.84 • View Prices • By LG
LG FHM1409BDM 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $536.84.
- Share
$536.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
LG FHM1409BDM 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | LG |
| Model | FHM1409BDM |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Inlet Hose, Spanner, Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 65 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 56.5 cm |
| Depth | 60 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Delicate, Clean Tub, 10 Wash Programmes |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Smart Diagnosis System, Intuitive Control Panel, Steam Technology, Improved Fabric Care |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts From the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This Also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Technician Visit |
LG FHM1409BDM 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHM1409BDM 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $51,629. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























