



LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$510.47 • View Prices • By LG
LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $510.47.
- Share
$510.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- LED Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- LED Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | LG |
| Model | FHP1410Z5M |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Touch Display |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Quick Start Guide, User Manual, Warranty Documents |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 72 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 46 cm |
| Depth | 60 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | 14 Wash Programs- Cotton, Cotton+, Mixed Fabric, Easy Care, Silent Wash, Allergy Care, Delicate, Hand/Wool, Sportswear, Speed 14, Duvet, Tub Clean, Download Cycle |
Power Features
| Power Required | AC 220-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, WiFi Supported, 6 Motion DD & Steam for Hygiene Wash |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on product & 10 years on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $48,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW90DG6U24AS 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Electrolux UltimateCare EWW9024P5WB 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 13
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













