
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$372.21 • View Prices • By LG
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $372.21.
- Share
$372.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | LG |
| Model | FHV1207ZWP |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Sales Package | 1 Main Product, Water Inlet Pipe, Drain Hose |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 60 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 45.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Wool, Baby Care, Clean Tub, 3D Wash System |
Power Features
| Power Required | 240 V |
Features
| Fuzzy Logic | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, On Product and 10 Years on Motor from LG |
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $35,890. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHB1207Z2W 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHV1207Z2M 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG FHV1207ZWP 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHB1207Z4M 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Vivo X200 Pro 5G vs Honor Magic 7 Pro 5G
Huawei Mate 80 Pro vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










