


LG FWT1310PB 13 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$1,825.15 • View Prices • By LG
LG FWT1310PB 13 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $1,825.15.
- Share
$1,825.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 13 kg Capacity
- AI Direct Drive
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
LG FWT1310PB 13 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 13 kg Capacity
- AI Direct Drive
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | South Korea |
| Series | Wash Tower |
| Brand | LG |
| Model | FWT1310PB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Condenser Dryer (Ventless) |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Installation Kit, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 128 kg |
| Height | 1655 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Black Tinted |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Body Features | Stainless Steel Slim Lifter |
Technical
| Capacity | 13 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | AI Direct Drive |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Additional Smart Features | AI DD, AI Sensor Dry |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Pre Wash, Clean Tub, Duvet, Delicate, Crease Care, Rinse Plus Spin, Downloaded Cycle, Allergy Care, |
Power Features
| Power Required | 2 kW, 230 V |
| Power Consumption | 10 W |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Embossing Inner Drum, Drum Light |
Warranty
| Warranty | 2 years, on Product, 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG FWT1310PB 13 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FWT1310PB 13 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $175,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























