



LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
$153.26 • View Prices • By LG
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $153.26.
- Share
$153.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Roller Jet Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Roller Jet Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | P8015SGAZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Wind Jet Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U machine, Drain hose, Inlet hose, User manual |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 25 kg |
| Height | 97.5 cm |
| Width | 79.5 cm |
| Depth | 48 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Roller Jet Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | No |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | No |
| Other Washing Modes | Gentle, Normal, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Extra Features | Water Level Selector, Lint Collector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Manufacturer Warranty & 5 Years Warranty on Motor |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $14,559. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8035SRMZ 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8030SRAZ 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs Samsung WT80C4000RR 8 kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













