



LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
$156.6 • View Prices • By LG
LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $156.6.
- Share
$156.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
General
| Brand | LG |
| Model | P8030SGAZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 unit of machine, 1 unit of drain hose, 1 unit of QRG, 1 unit of user manual, 1 unit OT hose |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 30 kg |
| Height | 98 cm |
| Width | 81 cm |
| Depth | 48 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 3- Gentle, Normal, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230 |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Complete Washing Machine and 5 Years on Motor from LG |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Technician Visit |
LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $14,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P8030SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
OPPO Find X9 Ultra vs OnePlus 16 Pro
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













