
LG P8535SGMZ 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine
$186.61 • View Prices • By LG
LG P8535SGMZ 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $186.61.
- Share
$186.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
LG P8535SGMZ 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
General
| Brand | LG |
| Model | P8535SGMZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Wind Jet Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Panel Display | No |
| Sales Package | user manual & 1 Unit Detergent Powder (200gm packet), Safety cover |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 33 kg |
| Height | 98 cm |
| Width | 81 cm |
| Depth | 48 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Door Lock | No |
| Child Lock | No |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | No |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | No |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Extra Features | Water Level Selector, Magic Wheels 360 Degree Rotation |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive and 5 Years on Motor From LG |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P8535SGMZ 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P8535SGMZ 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $17,847. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















