


LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine
$205.75 • View Prices • By LG
LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $205.75.
- Share
$205.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Roller Jet
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Roller Jet
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | P8535SLMZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Inlet Hose, Quick Reference Guide, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 27 kg |
| Height | 98 cm |
| Width | 81 cm |
| Depth | 48 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Method of Washing | Roller Jet |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Gentle, Normal, Strong and Soak |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Lint Filter, Rat Away Feature, Lint Collector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Motor From LG |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $19,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine vs Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
LG P8535SLMZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine vs Samsung WT85C4200GG 8.5 kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












