



LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine
$132.28 • View Prices • By LG
LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $132.28.
- Share
$132.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | LG |
| Model | P7530SGAZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Wind Jet Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Warranty Card, Drain Pipe |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 27 kg |
| Height | 98 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 48 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Spin Motor | 360 W |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Gentle, Normal, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230V, 50 Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes, Knob |
| Extra Features | Water Level Selector, Pre-wash Soak, Spin & Rinse, Wheel Support, Lint Filter |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 5 Years on Wash Motor by LG |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $12,722. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine vs Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
LG P7510RGAZ 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P7510RRAZ 7.5 Kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26 FE
Motorola Moto G Stylus 5G 2025 vs Motorola Razr 2025Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













