





Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
$143.83 • View Prices • By Samsung
Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $143.83.
- Share
$143.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Rust Proof Body
- Timer
- Shock Proof
- Water Level Selector
Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Rust Proof Body
- Timer
- Shock Proof
- Water Level Selector
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WT80C4200GG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Rust Proof Body |
| Weight | 24.5 kg |
| Height | 103 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 48.5 cm |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Delicate, Heavy, Gentle, Normal |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Magic Filter, Air Turbo, Caster Wheel, Buzzer Indicator |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product, 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Samsung WT80C4200GG 8 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $13,700. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy A55 5G
Apple iPhone 12 vs Xiaomi Redmi Note 15
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















