



Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$243.38 • View Prices • By Motorola
Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $243.38.
- Share
$243.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Shock Proof
Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Shock Proof
General
| Brand | Motorola |
| Model | MTFL1055NHNJG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine Unit, Spanner, Inlet Hose, Drain Bracket, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Honeycomb |
| Weight | 64 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Wool, Intensive Wash, Duvet, Pre Wash, Delicate, Clean Tub, Shirt, Sportswear, Allergy Care, Rinse + Spin |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Wash… Price History
You can check the price history of Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $23,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Motorola MTFL1055NHNJG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5G
Apple iPhone 16e (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A56 5G vs Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













