
Motorola 105FLIWBM5DG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$300.21 • View Prices • By Motorola
Motorola 105FLIWBM5DG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $300.21.
- Share
$300.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Motorola 105FLIWBM5DG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washi… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Motorola |
| Model | 105FLIWBM5DG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Machine Unit, User Manual with Wi-Fi Setup Leaflet, Inlet Pipe, Anti Rat Panel |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 70 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 63.5 cm |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator Wash |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Jean, Clean Tub, Baby Care, Intensive Wash |
Features
| Extra Features | TruWifi Technology, 5 Star Energy efficient, OxyFresh Technology, TruSmart Sensors, 99.9% Bacteria Free Wash, Digital Inverter Motor, Flexible Wash, Big front door, LED Display |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive and 10 Years on Motor From Motorola |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
Motorola 105FLIWBM5DG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washi… Price History
You can check the price history of Motorola 105FLIWBM5DG 10.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $28,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















