



Panasonic NA-F80C3PRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$167.09 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic NA-F80C3PRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $167.09.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$167.09
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
OUT OF STOCK
Panasonic NA-F80C3PRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | Japan |
| Brand | Panasonic |
| Model | NA-F80C3PRB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Drynamic Spin |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 91 cm |
| Width | 52.5 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Delicate, 12 Wash Programs- Normal, Favorite, Eco, Quick, Soak, Delicate, Jeans, Bedsheet, Water Reuse, Tub Hygiene, Sweat, Sauces |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Power Consumption | 450 W |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on product and 10 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Panasonic NA-F80C3PRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80VBMB4Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Panasonic NA-F80C3PRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Godrej WTEON VLVT 80 5.0 FDTN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
OnePlus Ace 6T vs OnePlus 15
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro Max
Red Magic 11 Air vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Motorola Edge 70 vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













