



Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$129.87 • View Prices • By Realme
Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $129.87.
- Share
$129.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Plastic Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Plastic Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Realme TechLife |
| Model | RMFA75A5G |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Inlet Pipe, Drain Pipe, Anti Rat Panel |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 29 kg |
| Height | 92.4 cm |
| Width | 54.7 cm |
| Depth | 56.3 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Glass Type | Tempered |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Body Features | Tidal Wave Drum |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Jean, Delicate, Clean Tub, Mixed Fabric, Wool, Baby Care, Delay Wash |
Power Features
| Power Required | AC 160-290 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Low Decibel Wash, IPX4 Water Resistant, Surge Protection |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $12,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
8Kg Front Load Washing Machines Price ListSamsung 7Kg Washing MachinesWhirlpool Fully Automatic Washing MachinesFront Load Fully Automatic Washing MachinesBest Realme Washing Machines Price ListRealme Washing Machines Between ₹10,000 and ₹20,000Best Mobile Phones Under 18000Electric Bikes Price List
Compared With

Realme RMFA75A5G 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool MAGIC CLEAN 7.0 GENX 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 vs Xiaomi 15T
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Honor Magic 7 Pro 5G
Apple iPhone 16 Plus (512GB) vs Apple iPhone 17
Samsung Galaxy A07 4G vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













