
Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine
$81.15 • View Prices • By Realme
Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $81.15.
- Share
$81.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Polypropylene Tub
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Mac… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Polypropylene Tub
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | realme |
| Model | TechLife RMSA755NNNDG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Panel Display | No |
| Sales Package | 1 Machine Unit, 1 User Manual, 1 Inlet Pipe, 1 Spin Dry Safety Lid |
Design and Body
| Tub Material | Polypropylene |
| Weight | 17 kg |
| Height | 96 cm |
| Width | 75 cm |
| Depth | 43.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Body Features | ABS Material Lid, Water Resistant Panel |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Spin Motor | 150 W |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 2 - Strong, Gentle |
Power Features
| Power Required | 380 W, 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive and 5 Years on Wash Motor |
| Warranty Type | Technician Visit |
Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Mac… Price History
You can check the price history of Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $7,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine vs MarQ By Flipkart MQSA65H5M 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine vs VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Xiaomi 15T Pro vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 FE
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










