


Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$216.2 • View Prices • By Samsung
Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $216.2.
- Share
$216.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- PP Dual Wing Pulsator
- Red LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- PP Dual Wing Pulsator
- Red LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Series | Ecobubble |
| Brand | Samsung |
| Model | WA80BG4441BDTL |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Red LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Hose Drain, Hose Inlet, Warranty Card, Installation Guide, User Manual, Clip Ring, Screw Fitting |
Design and Body
| Weight | 28.5 kg |
| Height | 98.8 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | PP Dual Wing Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Jean, Synthetic, Intensive Wash, Wool, Clean Tub, Bedding, Energy Saving, Normal, Rinse + Spin, Delay End |
Power Features
| Power Required | AC 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty on product & 12 Years warranty on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load W… Price History
You can check the price history of Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $20,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
OnePlus 15 vs Realme GT 8 Pro
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Red Magic 11 Air
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Huawei Pura 80 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












