




Samsung WA13CG5886BV 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$548.9 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung WA13CG5886BV 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $548.9.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$548.9
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 13 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Rust-Proof Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
OUT OF STOCK
Samsung WA13CG5886BV 13 kg Fully Automatic Top Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 13 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Rust-Proof Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
General
| Series | Ecobubble |
| Brand | Samsung |
| Model | WA13CG5886BV |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Tub Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Hose Drain, Hose Inlet, Warranty Card, Installation Guide, User Manual |
Design and Body
| Outer Body | Rust-Proof Body |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 41 kg |
| Height | 108.9 cm |
| Width | 67.5 cm |
| Depth | 61 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 13 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Jean, Clean Tub, Intensive Wash, Ecobubble, Intensive Wash, SuperSpeed, Power Tub Clean, Delay End, Smart Control, Hygiene Steam, Stain Wash(Steam), Colors, Deep Softener |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | WiFi Embedded, SmartThings App Support, Auto Restart |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 20 Years Warranty on Digital Inverter Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























