



Samsung WA44A3205AW 4.4 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$556.52 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung WA44A3205AW 4.4 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 700 RPM. Notable features include Quick Wash, Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$556.52
Search
Samsung WA44A3205AW 4.4 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $556.52. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.4 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Shock Proof
OUT OF STOCK
Samsung WA44A3205AW 4.4 cu ft Fully Automatic Top Load Washer … Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.4 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Shock Proof
General
| Brand | Samsung |
| Model | WA44A3205AW |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Diamond Drum |
| Weight | 59.01 kg |
| Height | 114.3 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 74.42 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4.4 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Agitator |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | Hot, Warm, Eco Warm, Cold |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Bedding, Heavy Duty, Whites, Quick Wash, Delicates, Rinse & Spin, Tub Clean |
Power Features
| Power Required | 120V |
| Power Consumption | 120 W |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Detergent, Liquid Detergent, Softener, Bleach Dispenser, Interior Light |
Samsung WA44A3205AW 4.4 cu ft Fully Automatic Top Load Washer … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A32 5G
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Sony Xperia 1 VIII
Apple iPhone 14 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














