



Samsung WA55CG7500AE 5.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$799 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung WA55CG7500AE 5.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 700 RPM. Notable features include Quick Wash, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, Anti-Vibration and Delay Start.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$799
Search
Samsung WA55CG7500AE 5.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $799. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 5.5 cu ft Capacity
- Impeller
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
OUT OF STOCK
Samsung WA55CG7500AE 5.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 5.5 cu ft Capacity
- Impeller
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
General
| Brand | Samsung |
| Model | WA55CG7500AE |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Weight | 61.01 kg |
| Height | 116.33 cm |
| Width | 69.85 cm |
| Depth | 74.68 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 5.5 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Impeller |
| Motor Type | Digital Inverter Motor |
| Temperature Range | Hot, Warm, Eco Warm, Cold |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | Yes, Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Additional Smart Features | Smart Control, Smart Care |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Bedding, Heavy Duty, Whites, Quick Wash, Delicates, Rinse & Spin, Tub Clean |
Power Features
| Power Required | 120V |
| Power Consumption | 120 W |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Active WaterJet |
Samsung WA55CG7500AE 5.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G56 5G
Samsung Galaxy A07 4G vs Samsung Galaxy A53 5G
Google Pixel 10 vs Motorola Razr 2025
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Samsung Galaxy A57 vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














