


Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$748 • View Prices • By Samsung
Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 1200 RPM. Notable features include Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, Anti-Vibration and Child Lock.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $748. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Tumble
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washe… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Tumble
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | Samsung |
| Model | WF45B6300AP |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LCD Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel Swirl Interior Drum |
| Weight | 90.99 kg |
| Height | 98.3 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 79.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4.5 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Direct Inverter Motor |
| Temperature Range | 5 |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | Yes, Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Eco Cold Wash, Normal, Heavy Duty, Perm Press, Steam Sanitize, Bedding, Activewear, Wool, Rinse + Spin, Spin Only, Delicates, Towels, Colors, Small Load, Super Speed, Steam Normal, Steam Whites |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Self Clean+, Antimicrobial Technology, Vibration Reduction Technology+ |
Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washe… Prices
10% (price dropped by $75 in one month)
Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washe… Price History
You can check the price history of Samsung WF45B6300AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only below. The current price is $748. Over the past month, there has been a decrease of $75 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max

Samsung Galaxy S25 FE vs Motorola Edge 2025
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














