



Siemens iQ700 WG44A2ZSIN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$421.01 • View Prices • By Siemens
Siemens iQ700 WG44A2ZSIN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $421.01.
- Share
$421.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Inbuilt Heater
- Door Lock, Child Lock
Siemens iQ700 WG44A2ZSIN 9 kg Fully Automatic Front Load Washi… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Inbuilt Heater
- Door Lock, Child Lock
General
| Series | iQ700 |
| Brand | Siemens |
| Model | WG44A2ZSIN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 77.1 kg |
| Height | 848 cm |
| Width | 598 cm |
| Depth | 632 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Wool, Delicate, Mixed Fabric, Clean Tub |
Power Features
| Power Required | 220 - 240 V |
Features
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
Warranty
| Warranty | 3 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Siemens iQ700 WG44A2ZSIN 9 kg Fully Automatic Front Load Washi… Price History
You can check the price history of Siemens iQ700 WG44A2ZSIN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $40,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 Ultra
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













