



TCL P061-P6085FLS 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$250.63 • Out Of Stock • By TCL
TCL P061-P6085FLS 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $250.63.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$250.63
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8.5 kg Capacity
- Drum Rotate Type
- Digital Display
- Inverter Technology
- Metal Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
OUT OF STOCK
TCL P061-P6085FLS 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8.5 kg Capacity
- Drum Rotate Type
- Digital Display
- Inverter Technology
- Metal Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
General
| Country of Origin | China |
| Brand | TCL |
| Model | P061-P6085FLS |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 x Washing Machine, 1 x Inlet Hose, 1 x Rat Mesh, 1 x Spanner, 1 x Drain Support Bracket, 4 x Hole Cover, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Metal |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 58 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 52 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Drum Rotate Type |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Cotton, Plus Prewash, Quick Wash, Wool, Shirt, Sportswear, Allergy Care, Bedding, Mix, ECO 40-60, 20 Degree Celsius, Intensive, Rinse Plus Spin, Spin, Drum Clean, Delicates16 |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Power Consumption | 1900 W |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Smart Digital Inverter, Steam Wash, Heat Sterilization, Add Garment, Cold Water Inlet |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product,& 10 Years Warranty On Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























