





Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$211.29 • View Prices • By Haier
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $211.29.
- Share
$211.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Haier |
| Model | ETL100-C3PS8 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Document |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Oceanus Wave Drum |
| Weight | 34 kg |
| Height | 93 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 55 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 780 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Wash, Rinse, Tub dry, Smart, Soak, Delicate |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Ultra Fresh Air Technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Comprehensive |
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mach… Price History
You can check the price history of Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $20,320. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Motorola MTTL1205NNNHG 12 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier ETL105-CAFS8 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung WA80F10E2C 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Huawei Mate 80 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















