



Voltas Beko WTT100UPA 10 Kg Semi Automatic Washing Machine
$127.02 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko WTT100UPA 10 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $127.02.
- Share
$127.02
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Special Pulsator
- Polypropylene Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Voltas Beko WTT100UPA 10 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Special Pulsator
- Polypropylene Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | WTT100UPA |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Drain Hose, Spin Cap, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Polypropylene Plastic |
| Weight | 27 kg |
| Height | 106 cm |
| Width | 92 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Body Features | Rust Proof Material |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Method of Washing | Special Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 4- Gentle, Normal, Heavy, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230V, 50Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Built-in Soak Function, 2 Cassette Filter, Wheel Support, Buzzer Indicator, IPX4 Waterproofing Protected Panel |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty on Product & 10 years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Manufacturer |
Voltas Beko WTT100UPA 10 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Voltas Beko WTT100UPA 10 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $11,994. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























