


Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$255.9 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $255.9.
- Share
$255.9
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9.5 kg Capacity
- Hexa Bloom Impeller Wash
- Electronic Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9.5 kg Capacity
- Hexa Bloom Impeller Wash
- Electronic Touch Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 360 BW PRO INV H |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Electronic Touch Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose, Clamp |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 36 kg |
| Height | 104.6 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 52 cm |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Hexa Bloom Impeller Wash |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Delicate, Wool, Intensive Wash, Baby Care |
Power Features
| Power Required | 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
Warranty
| Warranty | 3 years, 3 Years Comprehensive Warranty on Product and 12 Years Warranty on Prime Mover & Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, Covers all Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Was… Price History
You can check the price history of Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $24,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Bloomwash Pro 360 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool 360 BW PRO INV H 9.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Bloomwash Pro 360 8 Kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine
Huawei Mate 80 Pro vs Huawei Mate 80 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy Z Fold 7Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












