


Whirlpool Fresh Care 7112 7 Kg Front Load Fully Automatic Washing Machine
$296.24 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Fresh Care 7112 7 Kg Front Load Fully Automatic Washing Machine price in United States starts from $296.24.
- Share
$296.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Whirlpool Fresh Care 7112 7 Kg Front Load Fully Automatic Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Fresh Care 7112 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
Design and Body
| Tub Material | Steel |
| Weight | 66 kg |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Duvet, Jean, Synthetic, Delicate, Wool |
Power Features
| Power Required | 220-240 |
| Power Consumption | 1850 W |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, A+++ Energy Rating |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Fresh Care 7112 7 Kg Front Load Fully Automatic Wash… Price History
You can check the price history of Whirlpool Fresh Care 7112 7 Kg Front Load Fully Automatic Washing Machine below. The current price is $28,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























