





Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$164.99 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $164.99.
- Share
$164.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6 kg Capacity
- Agipellar
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock
Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6 kg Capacity
- Agipellar
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock
General
| Series | MAGIC CLEAN 6.0 GENX |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Water Inlet Pipe, Detergent Cup, User Manual, Warranty Card, Drain Hose, Clamp, Rat Mesh |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 87 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 6 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Agipellar |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
Power Features
| Power Required | 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | No |
| Extra Features | Water Level Selector, 12 Wash Programmes Superiority, Spiro Wash, 6th Sense Voltage and Water Check Sensors |
Warranty
| Warranty | 2 years, 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Prime Mover and Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Technician Visit |
Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load W… Price History
You can check the price history of Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $15,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
8Kg Front Load Washing Machines Price ListWhirlpool 7Kg Washing MachinesHaier Fully Automatic Washing MachinesFront Load Fully Automatic Washing MachinesBest Whirlpool Washing Machines PriceWhirlpool Washing Machines Between ₹10,000 and ₹20,00055 inch TVs Price ListAutomatic Cars Price List in India
Compared With

Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM60-AE 6 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Voltas Beko WTL6504UEA 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Xiaomi 15T Pro vs Xiaomi 15 5G
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Google Pixel 10 Pro (256GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















