


Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens
$2,509.24 • View Prices • By Nikon
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens price in United States starts from $2,509.24.
- Share
$2,509.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/22 Lens
- Full-frame / FX-Format
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens Specs
Group: $200,000 to $250,000
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/22 Lens
- Full-frame / FX-Format
General
| Brand | Nikon |
| Model | Z6 III |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Dimensions | 74 x 101.5 x 74 mm |
| Weight | 670 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
Lens
| Lens Type | Standard |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Focal Length | 28-75mm |
| Aperture | f/2.8 - f/22 |
| Picture Angle | Full-frame / FX-Format |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Tilting Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.1M dots |
| View Finder | Yes, 1.27-cm/0.5-in. approx. 5760k-dot UXGA OLED electronic viewfinder with color balance and auto and 19-level manual brightness controls; high frame-rate display available, Approx. 0.8x (50 mm lens at infinity, -1.0 m-1) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Average, Spot, Spot AF-area, Partial |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 to 9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 s |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100-64000 |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 24.5 MP |
| White Balancing | 7 presets |
| Image Stabilizer | Yes, 5-Axis Image Sensor Shift |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 5K @ 24/25/30/50/60 fps UHD 4K @ 100/100/120/30/50/60 fps UHD 1080p @ 100/120/200/240/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes |
Battery & Power
| Battery Capacity | 380 mAh |
| Battery Model | EN-EL15c |
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens Price History
You can check the price history of Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens below. The current price is $235,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens vs Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens vs Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens vs Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens vs Sony a7C II 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens vs Sony Alpha 7 IV 33MP Mirrorless Camera with 28-70mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












