



SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera
$136.4 • View Prices • By SJCAM
SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera price in United States starts from $136.4.
- Share
$136.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 20 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1.3 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 1200 mAh
- USB
SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 20 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1.3 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 1200 mAh
- USB
General
| Country of Origin | China |
| Brand | SJCAM |
| Model | C200 Pro Mini |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | 1x Camera, 1x Waterproof Case, 1x Base Mount, 1x frame Mount, 1x Back Clip, 2x 3M Sticker, 2x Helmet Base, 1x USB Cable, 1x Wiping Cloth, 1x User Manual |
Lens
| Lens Type | Wide Angle |
| Auto Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Size | 1.3 in |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | Yes |
Image
| Camera Resolution | 20 MP |
| Image Stabilizer | Yes, Six-Axis Gyro Anti Shake Digital |
Video
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4GHz/5GHz |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
| Remote Control | Android & iOS; App Name: SJCAM ZONE |
Features
| Additional Features | Lossless Compression, 5M Body Waterproof, 30M waterproof with a Case |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1200 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera Price History
You can check the price history of SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera below. The current price is $12,959. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera vs AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera
SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera vs GoPro Hero 12MP Compact Action Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













