

Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB )
$1,271.38 • View Prices • By Acer
Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB ) price in United States starts from $1,271.38.
- Share
$1,271.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 7 260
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 7 260
- 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/… Price History
You can check the price history of Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB ) below. The current price is $119,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB ) vs Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5070 8GB Graphics)
Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB ) vs HP Omen 16-am0240tx Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5050-8 GB ) vs HP Omen 16-xd0020AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Acer 16 Nitro V16 ANV16S-41 Gaming AI Laptop (AMD Ryzen 7 260/… Full Specs
General
| Series | Nitro |
| Model | ANV16S-41 |
| Utility | Gaming, Everyday Use, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 16:10 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 7 260 |
| Speed | 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 260 |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











