




Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$391.79 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $391.79.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$391.79
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop (12th Gen Core i5/ 1… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.4 mmAverage
- 1.45 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 16 GB RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.003 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop (12th Gen Core i5/ 1… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A324-51, UN.343SI.00Q |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 321.7 x 206.6 x 19.4 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 84-key Acer backlit keyboard layout with US language |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














