



Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SSD/ macOS)
$2,530.24 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SSD/ macOS) price in United States starts from $2,530.24.
- Share
$2,530.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
14-core Apple M3 Max/ 36GB/ 1TB SSD$3,489.61
Features
- Apple M3 Pro
- 12 Cores (6P + 6E)
- 36 GB RAM
- 512 GB SSD
- 18 Core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SS… Specs
Group: $225,000 to $275,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 16.8 mmAverage
- 2.14 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesLarge
- 3456 x 2234 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
Performance
- Apple M3 Pro
- 6 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 12 Cores (6P + 6E)
- 18 Core GPU Graphics
- 36 GB RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SSD/ macOS) below. The current price is $239,994. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Apple MacBook Pro 16 2023 Laptop (Apple M3 Pro/ 36GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro |
| Model | MacBook Pro 16 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac macOS Sonoma |
| Dimensions | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System with Force-Cancelling Woofers Wide Stereo Sound, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M3 Pro |
| Speed | 6 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (6P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M3 Pro |
Graphics
| GPU | 18 Core GPU |
Memory
| RAM | 36 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Other Features | 16-core Neural Engine, 150GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













