


Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$1,291.96 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $1,291.96.
- Share
$1,291.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX RTX 3050
- 16 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryze… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.95 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 283 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 GraphicsSmall
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryze… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $123,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs Asus Zenbook 14 OLED 2025 UX3405CA-PZ162WS Laptop ( Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus Vivobook Pro 16X OLED M7600QC-L2044TS Gaming Laptop (Ryze… Full Specs
General
| Series | Vivobook Pro 16X OLED (2021) |
| Model | M7600QC-L2044TS, M7600QC-L2044TS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 10 Home, Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.5 x 259 x 18.9 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 283 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 4K (550 nits Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | 1x Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | harman/kardon (Mainstream) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX |
| Speed | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 5900HX |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2019 included |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 6-cell 3S2P Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












