



Asus X540MA-GQ098T Laptop (Pentium Quad Core/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$178.46 • Out Of Stock • By Asus
Asus X540MA-GQ098T Laptop (Pentium Quad Core/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $178.46.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$178.46
Search
Features
- Intel Pentium N5000
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD605
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus X540MA-GQ098T Laptop (Pentium Quad Core/ 4GB/ 1TB/ Win10 … Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- 2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 100 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Pentium N5000
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD605 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Asus X540MA-GQ098T Laptop (Pentium Quad Core/ 4GB/ 1TB/ Win10 … Full Specs
General
| Model | X540MA-GQ098T |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD LED Backlit Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | VGA Webcam |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
Processor
| Processor | Intel Pentium N5000 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Pentium |
| Model | N5000 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD605 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Asus Splendid, ICEsound, USB Charger+ |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













