



Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$1,462.79 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $1,462.79.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,462.79
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i7 10750H
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti
- 15.6 inches, 3840 x 2160 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 17.8 mmAverage
- 1.8 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixelsGood
- ~ 282 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i7 10750H
- 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GraphicsSmall
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | ZenBook Pro 15 |
| Model | UX535LI-E2077T, UX535LI-E2077T |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 238 x 17.8 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-level Panel |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 282 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | LED Backlit, 350nits, sRGB: 100% Screen-to-body ratio: 88% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2, Wi-Fi 6(802.11ax)+Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | ScreenPad 2.0 (FHD+ (2160 x 1080) IPS-level Panel - The Intelligent touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Audio by ICEpower®, Sonic Master |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 10750H |
| Speed | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 10750H |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 17 hours |
Extra
| Included Software | Windows 10 Home |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













