

Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$553.4 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $553.4.
- Share
$553.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $51,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 2024 Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Dell Inspiron 3520 15 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Series | Inspiron |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, Narrow Border |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Inbuilt |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | 41 Watt Hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2021 |
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











