






Dell Inspiron 5547 Notebook (4th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/Win8.1/ 2GB Graph)
$516.33 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 5547 Notebook (4th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/Win8.1/ 2GB Graph) price in United States starts from $516.33.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$516.33
Search
Features
- 4th Gen Intel Core i5 4210U
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR3 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 2 GB AMD Radeon HD R7 M265
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 8 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 5547 Notebook (4th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/Win8.1/ 2GB… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 8
- Utility: Gaming
- Thickness: 22 mmThick
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 4th Gen Intel Core i5 4210U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- 2 GB, AMD Radeon HD R7 M265 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR3 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Venture 16 AI A2HMTG-047US Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro 16 NP960XGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Dell Inspiron 5547 Notebook (4th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/Win8.1/ 2GB… Full Specs
General
| Series | 15 |
| Model | 5547581TB2S |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 8.1 (64-bit) |
| Dimensions | 380 x 259 x 22 mm |
| Warranty | Please Register your Warranty:https://www.onlineregister.com/dell/?~ck=mn. 1 Year Accidental Damages Protection |
Display
| Type | HD LED Backlit Display with Truelife |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Centrino Wireless - AC 3160 |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 5-in-1 Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Touchpad (Zoom, Point and Scroll) |
| Inbuilt Microphone | Array Microphones |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio 4 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen Intel Core i5 4210U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 4210U |
| Generation | 4th Gen |
| Chipset | QM87 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon HD R7 M265 |
| Dedicated Memory | DDR3 2 GB |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















