
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10)
$1,443.4 • Out Of Stock • By Dell
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,443.4.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,443.4
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 13.4 inches, 3840 x 2400 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 15 mmSlim
- 1.27 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmall
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 338 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82XB00C2US Laptop (Intel Core i3-N305/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) Full Specs
General
| Series | XPS |
| Model | XPS 9310 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 296 x 198 x 15 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED AR InfinityEdge Touch Display (400 nits Brightness) |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 338 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | OLED AR InfinityEdge Touch Display (400 nits Brightness) |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | No USB Port |
| Thunderbolt | Yes |
| Card Reader | 1 x Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Chipset | NA |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 4267 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 19 hours |
Extra
| Included Software | MS Office Home & Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables and User Manuals |
| Other Features | Precision Manufacturing, 100% of the Enclosure is Sculpted CNC (Computer Numerical Control) Machining Process, Resulting in an Elegant Design that is Stronger Than Magnesium or Plastic, Strong but Light (Designed with Precision Engineered Details from Stunning Materials), AWE Inspiring Craftmanship (Anodising Provides a Superior, Scratch Resistant Surface, but here the Edges are Dipped a Second Time to Further Prevent Damage from Repeated Plugging and Unplugging of Peripherals, Durable Screen (Latest Corning Gorilla Glass 6 is Strong as Well as Impact and Scratch-resistant |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










