



Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Windows 10)
$479.93 • Out Of Stock • By Dell
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Windows 10) price in United States starts from $479.93.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$479.93
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i7 1165G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe
- 13.4 inches, 3456 x 2160 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Windows… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 15 mmSlim
- 1.27 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmall
- 3456 x 2160 pixelsGood
- ~ 304 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 11th Gen Intel Core i7 1165G7
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Windows… Full Specs
General
| Series | XPS |
| Model | XPS 9310 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 296 x 198 x 15 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Ultra HD |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 3456 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 304 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Ultra HD Infinity Edge Anti-Reflective Touch Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | No USB Port |
| Card Reader | 1 x Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i7 1165G7 |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1165G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 4267 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 19 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables and User Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













