
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$752.82 • Out Of Stock • By Dell
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $752.82.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$752.82
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15 mmSlim
- 1.2 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 166 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4x RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Dell XPS 9310 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) Full Specs
General
| Series | XPS |
| Model | 9310 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 198 x 295 x 15 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 91.5% Screen to body Ratio Eyesafe Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
| RAM Bus Speed | 3733 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Cable, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










