

Honor MagicBook X16 2024 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$480.77 • Out Of Stock • By Honor
Honor MagicBook X16 2024 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $480.77.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$480.77
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Honor MagicBook X16 2024 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.68 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLargest
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Honor MagicBook X16 2024 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Honor MagicBook X16 2024 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | MagicBook |
| Model | MagicBook X16 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 250 x 17.9 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, Flicker Free Certification |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax, 802.11a/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-Size Numeric Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Dual Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Extra
| Sales Package | 1U Laptop, 1 Unit 65W Type C Charger, 1 Unit Warranty Card, 1 Unit User Manual, 1 Unit Type C Data Cable |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











