




HP 15s-FQ2071TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home)
$561.83 • Out Of Stock • By HP
HP 15s-FQ2071TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $561.83.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$561.83
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5
- Quad Core
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15s-FQ2071TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- 1.69 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5
- 4 x 4.2 GHz Cores
- Quad Core
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00TYUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP 15s-FQ2071TU Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15s-FQ2071TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Diagonal, FHD, Micro-edge, Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 x Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Jet Black Keyboard EAN Storage with Numeric Keypad |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 |
| Speed | 4 x 4.2 GHz Cores |
| Cores | Quad Core |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Optane Memory | 32 GB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019, HP Documentation, HP CoolSense, HP SSRM, HP Smart |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














