





HP ZBook Firefly 16 G11 A1VX4PT Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graphics)
$1,555.03 • Out Of Stock • By HP
HP ZBook Firefly 16 G11 A1VX4PT Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graphics) price in United States starts from $1,555.03.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,555.03
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA RTX A500
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP ZBook Firefly 16 G11 A1VX4PT Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 48.77 mmThickest
- 1.79 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA RTX A500 GraphicsSmallest
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP ZBook Firefly 16 G11 A1VX4PT Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graphics) vs Zebronics Pro Series Z ZEB-NBC 4S 2023 Laptop (12th Gen Core i5 / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-71DY Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics RTX 4060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP ZBook Firefly 16 G11 A1VX4PT Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | ZBook Firefly 16 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 911.1 x 638.3 x 48.77 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 5 MP IR camera |
| Keyboard | HP Premium Quiet Keyboard – Spill-Resistant, Full-Size, Backlit Keyboard with Drain and DuraKeys |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built in Dual Stereo Speakers |
| Sound | Audio by Poly Studio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA RTX A500 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 56 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 100 W USB Type-C Adapter |
Extra
| Sales Package | Product Manual , Power Adapter, Laptop |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















