


Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$514.18 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $514.18.
- Share
$514.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 610M
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U /… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.58 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon 610M Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh BatteryGood
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U /… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $49,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo V15 G4 83CQ0006IN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo ThinkBook 16 21KKA0HGIN Laptop (AMD Ryzen 5 7430U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc0155AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 14-em0241AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 82VG00ESIN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG00J5IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U /… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 AMD |
| Model | 15AMN7 82VG00J5IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm |
| Weight | 1.58 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 x SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Non Backlit, English, No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphone |
| Speakers | 1.5W Dual Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U |
| Speed | 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7520U |
| Generation | 7th Gen |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 610M |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 42 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 17.35 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












