


Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$720.89 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $720.89.
- Share
$720.89
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 … Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.2 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500H
- 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 … Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $68,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs HP 15s-fr4001TU Laptop (11th Gen Core i5/16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Lenovo ThinkBook 15 G5 21JFA00BIN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 8 GB/ 512 GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 5500H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs HP Pavilion Plus 14-ey0789AU Laptop (AMD Ryzen 7 7840H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K20289IN Laptop (AMD Ryzen 5 … Full Specs
General
| Series | Ideapad Gaming 3 |
| Model | 82K20289IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.6 x 251.9 x 24.2 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 1 Year Carry-in Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits ,45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlit, English, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5500H |
| Speed | 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5500H |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












